Co powinien zawierać regulamin wycieczek szkolnych?
Witaj czytelniku! W tym poradniku spisaliśmy kilka najważniejszych rzeczy, które powinien zawierać regulamin wycieczek szkolnych.
Regulamin wycieczek szkolnych to pewnego rodzaju umowa pomiędzy rodzicem z kierownikiem wycieczki. Jest fundamentem do sprawnego przeprowadzenia wycieczki, ponieważ jest bardzo przydatny podczas jakichś kłopotów czy nieporozumień. Wynika to z faktu, że to osoba łamiąca dany przepis lub nie wywiązująca się z niego, ponosi odpowiedzialność za jego skutki. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na napisanie szczegółowego regulaminu, by potem oszczędzić czas na dociekanie kto zawinił lub zachował się nieodpowiednio.
Przeczytaj poprzedni artykuł o zarobkach kierownika wycieczek. Kliknij TUTAJ
Oto, co zgodnie z naszym doświadczeniem, powinno znaleźć się w regulaminie wycieczek szkolnych
- Określ cel wycieczki – przed stworzeniem regulaminu wycieczki, należy jasno określić cel wycieczki oraz miejsca, które zostaną odwiedzone podczas. Jest to istotne z punkty widzenia rodzica, gdyż wie czego może spodziewać się podczas wyjazdu. Załóżmy, że jeśli jest to wyjazd na stok, by pojeździć na nartach, to rodzic powinien mieć świadomość, że uprawianie tego sportu może nieść ryzyko kontuzji.
- Określ harmonogram – należy określić godziny rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów wycieczki, tak aby uczniowie i opiekunowie wiedzieli, co i kiedy się będzie działo.
- Zdefiniuj zasady bezpieczeństwa – musisz je dokładnie opisać, takie jak korzystanie z transportu, zachowanie się w miejscach publicznych, unikanie niebezpiecznych miejsc i sytuacji, sposób zachowania się podczas zwiedzania, czy postępowania w przypadku ewentualnych wypadków. Dobrze jest też zawrzeć możliwe ryzyka płynące z uczestniczenia, w niektórych atrakcjach przewidzianych podczas wycieczki.
- Określ zasady zachowania – określ czym jest odpowiednie zachowanie uczniów podczas wycieczki. Odpowiednim zachowaniem możesz zdefiniować kulturę osobista, dbałość o porządek, przestrzeganie harmonogramu, a także zakaz palenia papierosów, picia alkoholu lub zażywania narkotyków.
- Zdefiniuj regulacje finansowe – należy określić koszty wycieczki, sposób płatności oraz sposób rozliczenia kosztów, a także zasady zwrotu pieniędzy w przypadku rezygnacji z udziału w wycieczce. Warto także zamieścić zapis o tym, w jaki sposób kieszonkowe podopiecznego mają być zarządzane i przez kogo.
- Ponoszenie odpowiedzialności – należy określić zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone podczas wycieczki, takie jak zniszczenie mienia, utrata sprzętu itp.
- Zdefiniuj sposoby komunikacji – przedstaw jak ma wyglądać komunikacja pomiędzy uczniami, opiekunami, a także z rodzicami, takie jak sposób informowania o zmianach w programie wycieczki, lub sposobie kontaktu w przypadku nagłych sytuacji. Jeśli chodzi o zwykły kontakt rodzica z podopiecznym, jako forma dowiedzenia się co słychać, to polecamy odradzić zarówno rodzicom, jak i dzieciom kontakt w późnych godzinach wieczornych. Może to zaburzać rytm dnia dziecka, a często prowadzi także do nasilenia tęsknoty ze strony dziecka.
- Określ zasady nagród i kar – powinieneś opisać zasady nagród i kar za zachowanie się uczniów podczas wycieczki. Jest to dobry sposób na zmotywowanie podopiecznych do bycia grzecznym, szczególnie tych młodszych. Należy pamiętać, że tak jak nieodpowiednie zachowanie należy karać, tak dobre zachowanie nagradzać.
- Przedstaw regulamin uczniom i rodzicom – po stworzeniu regulaminu, należy przedstawić go uczniom i rodzicom, aby byli świadomi zasad regulaminu i wyrazili pisemną akceptację warunków, jak i zgodę na udział dziecka w wycieczce.
- Monitoruj przestrzeganie regulaminu – podczas wycieczki należy monitorować przestrzeganie regulaminu i w razie potrzeby podejmować odpowiednie działania, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniom i zapewnić sprawną realizację wyjazdu.
Oczywiście są to naszym zdaniem podstawowe kwestie, które muszą zostać zawarte w regulaminie. Zalecamy rozszerzyć ilość punktów w nim zawartych o szczegóły, które są zgodne z charakterystyką danej wycieczki.
Podsumowanie – regulamin wycieczek szkolnych
Regulamin wycieczek szkolnych to naprawdę istotny aspekt dla kierownika wycieczek. Warto przewidzieć wszelkie możliwe zaistniałe sytuacje i zawrzeć sposób postępowania wobec nich w regulaminie. Pamiętajmy, że regulamin ma zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom wycieczki, a także kierownikom wycieczek szkolnych. A bezpieczeństwo powinno być kluczową kwestią dla każdego z nich.
Życzymy powodzenia!